OK Jihlava

Česko-německý mistrovský trojzávod

obrazek

Na západní výspě Čech se konal česko-německý trojzávod LOB: M ČR a WRE ve sprintu v Mariánských Lázních, M ČR na krátké trati na Silberhütte a k tomu pohárová klasika (současně WRE) tamtéž.

Ještě před týdnem byly na plánovaných místech závodů jen zbytky sněhu, avšak optimistická předpověď počasí přesto dávala naději na uspořádání závodů. Že se uskuteční o tom ředitel celé akce Luděk Bartoš vůbec nepochyboval. A měl pravdu – v průběhu týdne dostatečně nasněžilo a což znamenalo horečnaté přípravy na poslední chvíli, které navíc zkomplikovala čtvrteční obleva s vichřicí.

Závodů se zúčastnila i jihlavská výprava a potěšující je, že kromě zkušených eliťáků také několik mladých nadějných závodníků.

V sobotu dopoledne byl na programu sprint (Mistrovství ČR a WRE) v okolí golfového areálu u Mariánských Lázní. Perfektní prostor, zajímavá síť stop, v otevřených prostorách sněhu dostatek, v lese tak akorát.

V mužské elitě až do poloviny závodu vedl skvěle jedoucí Ondřej Vodrážka, pak však udělal minutovou chybu a tím se ve vyrovnaném závodě propadl na 6. místo. Na stejném postupu se nechali „nachytat“ i mladí Vojta Matuš a Ondra Vystavěl, kteří do té doby okupovali medailové pozice. Díky rychlé a přesné jízdě hlavně v druhé polovině trati tak s náskokem 31 sekund zvítězil Petr Horvát, stříbro získal Vojtěch Bartoš, bronz Radek Laciga. Velmi solidně jeli i Lauič a Véna, se ztrátou tři minuty ve velmi vyrovnaném závodě brali body do Světového rankingu na 13. resp. 16. místě. Podobnou ztrátu měla i Bára v dámské elitě, tam to stačilo na výborné 6. místo.

Početně velmi obsazené byly i mládežnické kategorie, což je dobrý příslib do budoucnosti. V H17 si mezi téměř 40 závodníky odbyl svoji premiéru Matěj Venhoda (26. místo), Matěj Vítek v H14 bohužel ze zdravotních důvodů nedokončil. Závod si užili i hostující Štěpánka a Tonda v D12 a H12, kde závodníků jezdí ještě relativně málo. Mezi veterány se neztratil Jára na 8. místě.

Odpoledne se závodníci přesunuli do Silberhütte – lyžařského centra na česko-německé hranici. Zde základní síť širokých turistických a závodních okruhů upravených rolbou doplňovaly v menší míře stopy skůtrové a vyšlapané pořadateli. Původní plán hromadného startu M ČR na krátké trati (a současně rakouského a německého pohárového závodu) musel být vzhledem ke sněhovým podmínkám a možnostem stavby tratí změněn na intervalový start s jedním motýlkem na trati. I tak se v některých úzkých stopách tvořily zácpy a bylo obtížné předjíždět, to byla bohužel malá daň za krátký časový prostor, který byl díky kratší délce dne k dispozici.

Prakticky všichni jihlavští závodníci si ve výsledcích oproti sprintu polepšili: v dámské elitě byla Bára pátá, mezi muži Véna 9. a Lauič 10. V D12 Štěpánka vyhrála, Tonda se také zlepšil, Matěj v H17 dojel 29., Jára zopakoval v H35 osmé místo.

Nědělní klasická trať (v hlavních kategoriích opět WRE) byla ve většině kategorií pěkně dlouhá s některými zajímavými (a rozhodujícími) volbami postupů. V ženách žádné překvapení nenastalo, po 88 minutách si pro vítězství dojela Helena Randáková, Bára vytrvala až do cíle na 9. místě. V mužích byly rozdíly mezi závodníky podstatně menší a k tomu i několik překvapivých výsledků. Jako jediný se těsně pod 100 minut dostal mladý Ondřej Hlaváč, do minuty za ním dojeli druhý Roman Horyna a třetí Petr Horvát. Rozhodující se ukázala volba na 7. kontrolu, kdy dlouhý „tečkovaný“ sjezd do údolí byl zhruba o dvě minuty rychlejší, což právě první tři závodníci zvolili i když to byla riskantní volba. Klíčem k úspěchu pak také bylo udržet tempo v závěrečné části závodu, kdy už sil valem ubývalo. Právě síly došly po 80 minutách Vénovi, nicméně závod se jen tak nevzdává a tak 113 minut vydržel a dojel na 15. místě, Lauič skončil kousek za ním na 15. místě.

I v mládežnických a veteránských kategoriích byly tratě pekelně dlouhé, např. vítěz v H17 měl čas 71 minut (a časy pod 100 minut znamenaly velmi solidní umístění), vítěz v H35 se jen pár vteřin dostal pod 2 hodiny (a Jára zopakoval už potřetí 8. místo za 128-minutový výkon). Snad jen ve dvanáckách to bylo jakž takž – třetí Štěpánka byla na trati 37 minut, sedmý Tonda podobně. Poklona všem kteří to zvládli…

Kompletní výsledky s mezičasy všech tří závodů jsou k dispozici v ORISu. Mapy s tratěmi krátké trati i klasiky jsou v německém Routegadgetu.

Fotky ze sprintu pak v článku na ski-o.cz a na stránkách závodů

««« Předchozí text: Vánoční výběh na Šacberk Následující text: Běh do posr...ho kopce »»»

autor: Milan Venhoda | 25.1.2018 Čt 20:18 | tisk | LOB | 0 komentářů | 185x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

- Pořádáme
  - HighLander 13.10.'18
  - Oblast-KT 21.4.'18
  - ŽB 8.9-9.9.'18


- Pořádali jsme
  - Oblastní žebříček 28.10.2017
  - HighLander 14.10.'17
  - M ČR noční 8.4.2017
  - Oblastní žebříček
  - ČP MTBO 21.-22.5.2016
  - ČP 2015 - sprint a štafety
  - ČP MTBO 2013
  - Žebříček B-Čechy 2012

- Tréninky '18, zima '16
- Přihlášky k závodům '18
- Odjezdy na závody '18
- Pravidla, příspěvky '15
- KCTM
- Dokumenty
- Kontakt
-Další odkazy
   ČSOS O-NEWS Vys MTBO LOB ČAES

Aktuality
30.8.2018: Kdo má zájem realizovat na podzim mapový trénink nechť se mi přihlásí, díky Alfi P.S. Zatím je obsazen pouze 1 termín. mapový trénink ve středu 5.9. v 16:30 na hřišti ve Štěměchách. Viz. http://www.oobtrebic.cz/ nabízí Mára/Třebíčský oddíl Nabízím 2 volná místa – odvoz na trénink – Alfi
26.6.2018: OK Jihlava na netu! AP
29.5.2018: na středeční trénink donese Zuzka k vyzkoušení dámské a dospělácké dresy od velikosti „M“ výše kdyby si je chtěl někdo vyzkoušet… Více aktualit
Nové komentáře olda Vodrážka HVC Adam Michnik 96996321
Náhodná fotografie
Naši sponzoři
kraj Vysočina MŠMT Sportovní činnost dětí a mládeže podpořilo MŠMT.
Kloudaservis Gordic SCI Tapety S-TAP REJOICE