OK Jihlava

Česko-německý mistrovský trojzávod

obrazek

Na západní výspě Čech se konal česko-německý trojzávod LOB: M ČR a WRE ve sprintu v Mariánských Lázních, M ČR na krátké trati na Silberhütte a k tomu pohárová klasika (současně WRE) tamtéž.

Ještě před týdnem byly na plánovaných místech závodů jen zbytky sněhu, avšak optimistická předpověď počasí přesto dávala naději na uspořádání závodů. Že se uskuteční o tom ředitel celé akce Luděk Bartoš vůbec nepochyboval. A měl pravdu – v průběhu týdne dostatečně nasněžilo a což znamenalo horečnaté přípravy na poslední chvíli, které navíc zkomplikovala čtvrteční obleva s vichřicí.

Závodů se zúčastnila i jihlavská výprava a potěšující je, že kromě zkušených eliťáků také několik mladých nadějných závodníků.

V sobotu dopoledne byl na programu sprint (Mistrovství ČR a WRE) v okolí golfového areálu u Mariánských Lázní. Perfektní prostor, zajímavá síť stop, v otevřených prostorách sněhu dostatek, v lese tak akorát.

V mužské elitě až do poloviny závodu vedl skvěle jedoucí Ondřej Vodrážka, pak však udělal minutovou chybu a tím se ve vyrovnaném závodě propadl na 6. místo. Na stejném postupu se nechali „nachytat“ i mladí Vojta Matuš a Ondra Vystavěl, kteří do té doby okupovali medailové pozice. Díky rychlé a přesné jízdě hlavně v druhé polovině trati tak s náskokem 31 sekund zvítězil Petr Horvát, stříbro získal Vojtěch Bartoš, bronz Radek Laciga. Velmi solidně jeli i Lauič a Véna, se ztrátou tři minuty ve velmi vyrovnaném závodě brali body do Světového rankingu na 13. resp. 16. místě. Podobnou ztrátu měla i Bára v dámské elitě, tam to stačilo na výborné 6. místo.

Početně velmi obsazené byly i mládežnické kategorie, což je dobrý příslib do budoucnosti. V H17 si mezi téměř 40 závodníky odbyl svoji premiéru Matěj Venhoda (26. místo), Matěj Vítek v H14 bohužel ze zdravotních důvodů nedokončil. Závod si užili i hostující Štěpánka a Tonda v D12 a H12, kde závodníků jezdí ještě relativně málo. Mezi veterány se neztratil Jára na 8. místě.

Odpoledne se závodníci přesunuli do Silberhütte – lyžařského centra na česko-německé hranici. Zde základní síť širokých turistických a závodních okruhů upravených rolbou doplňovaly v menší míře stopy skůtrové a vyšlapané pořadateli. Původní plán hromadného startu M ČR na krátké trati (a současně rakouského a německého pohárového závodu) musel být vzhledem ke sněhovým podmínkám a možnostem stavby tratí změněn na intervalový start s jedním motýlkem na trati. I tak se v některých úzkých stopách tvořily zácpy a bylo obtížné předjíždět, to byla bohužel malá daň za krátký časový prostor, který byl díky kratší délce dne k dispozici.

Prakticky všichni jihlavští závodníci si ve výsledcích oproti sprintu polepšili: v dámské elitě byla Bára pátá, mezi muži Véna 9. a Lauič 10. V D12 Štěpánka vyhrála, Tonda se také zlepšil, Matěj v H17 dojel 29., Jára zopakoval v H35 osmé místo.

Nědělní klasická trať (v hlavních kategoriích opět WRE) byla ve většině kategorií pěkně dlouhá s některými zajímavými (a rozhodujícími) volbami postupů. V ženách žádné překvapení nenastalo, po 88 minutách si pro vítězství dojela Helena Randáková, Bára vytrvala až do cíle na 9. místě. V mužích byly rozdíly mezi závodníky podstatně menší a k tomu i několik překvapivých výsledků. Jako jediný se těsně pod 100 minut dostal mladý Ondřej Hlaváč, do minuty za ním dojeli druhý Roman Horyna a třetí Petr Horvát. Rozhodující se ukázala volba na 7. kontrolu, kdy dlouhý „tečkovaný“ sjezd do údolí byl zhruba o dvě minuty rychlejší, což právě první tři závodníci zvolili i když to byla riskantní volba. Klíčem k úspěchu pak také bylo udržet tempo v závěrečné části závodu, kdy už sil valem ubývalo. Právě síly došly po 80 minutách Vénovi, nicméně závod se jen tak nevzdává a tak 113 minut vydržel a dojel na 15. místě, Lauič skončil kousek za ním na 15. místě.

I v mládežnických a veteránských kategoriích byly tratě pekelně dlouhé, např. vítěz v H17 měl čas 71 minut (a časy pod 100 minut znamenaly velmi solidní umístění), vítěz v H35 se jen pár vteřin dostal pod 2 hodiny (a Jára zopakoval už potřetí 8. místo za 128-minutový výkon). Snad jen ve dvanáckách to bylo jakž takž – třetí Štěpánka byla na trati 37 minut, sedmý Tonda podobně. Poklona všem kteří to zvládli…

Kompletní výsledky s mezičasy všech tří závodů jsou k dispozici v ORISu. Mapy s tratěmi krátké trati i klasiky jsou v německém Routegadgetu.

Fotky ze sprintu pak v článku na ski-o.cz a na stránkách závodů

««« Předchozí text: Vánoční výběh na Šacberk Následující text: Běh do posr...ho kopce »»»

autor: Milan Venhoda | 25.1.2018 Čt 20:18 | tisk | LOB | 0 komentářů | 176x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

- Pořádáme
  - HighLander 13.10.'18
  - Oblast-KT 21.4.'18
  - ŽB 8.9-9.9.'18


- Pořádali jsme
  - Oblastní žebříček 28.10.2017
  - HighLander 14.10.'17
  - M ČR noční 8.4.2017
  - Oblastní žebříček
  - ČP MTBO 21.-22.5.2016
  - ČP 2015 - sprint a štafety
  - ČP MTBO 2013
  - Žebříček B-Čechy 2012

- Tréninky '18, zima '16
- Přihlášky k závodům '18
- Odjezdy na závody '18
- Pravidla, příspěvky '15
- KCTM
- Dokumenty
- Kontakt
-Další odkazy
   ČSOS O-NEWS Vys MTBO LOB ČAES

Aktuality
30.8.2018: Kdo má zájem realizovat na podzim mapový trénink nechť se mi přihlásí, díky Alfi P.S. Zatím je obsazen pouze 1 termín. mapový trénink ve středu 5.9. v 16:30 na hřišti ve Štěměchách. Viz. http://www.oobtrebic.cz/ nabízí Mára/Třebíčský oddíl Nabízím 2 volná místa – odvoz na trénink – Alfi
26.6.2018: OK Jihlava na netu! AP
29.5.2018: na středeční trénink donese Zuzka k vyzkoušení dámské a dospělácké dresy od velikosti „M“ výše kdyby si je chtěl někdo vyzkoušet… Více aktualit
Nové komentáře olda Vodrážka HVC Adam Michnik 96996321
Náhodná fotografie Kadlo v cíli
Naši sponzoři
kraj Vysočina MŠMT Sportovní činnost dětí a mládeže podpořilo MŠMT.
Kloudaservis Gordic SCI Tapety S-TAP REJOICE